Wstęp
Myślę, że pewnie przyda się Wam wiedza na temat programów komputerowych, w których można tworzyć mapy myśli. Raz na miesiąc chciałbym temu poświęcić przynajmniej 1 wpis, ponieważ dostępnych na rynku aplikacji do mind mappingu jest kilkanaście więc jest w czym wybierać.
Na pierwszy ogień pójdzie program iMindMap, może dlatego, że był on pierwszą aplikacją do tworzenia map myśli, którą zacząłem używać.
Opis będzie dotyczył najnowszej (na dzień pisania artykułu) 11 wersji programu iMindMap w opcji Ultimate.
iMindMap 11 jest buzan’owskm programem do tworzenia map mappingu to znaczy, że tworzone w nim mapy myśli mają zaimplementowane rozwiązania rekomendowane przez Tonego Buzana popularyzatora i wynalazcę tej techniki zapisu informacji.
Czym wyróżnia się program iMindMap?
1. Przede wszystkim ma swój styl
Jeżeli pracowaliśmy w tym programie to od razu rozpoznamy też mapy myśli, które zostały zrobione przy użyciu tego software’u. Opisy kategori domyślnie umieszczane są na gałęziach, które są też różnokolorowe.
Kilka możliwości wyświetlania tych samych informacji poprzez przełączanie opcji widoku:
- Mapa myśli – klasyka 🙂
- Burza mózgów – odpowiednik tradycyjnej tablicy korkowej do przypinania karteczek i zdjęć, list, itp.
- Szybkie dodawanie – bardzo ciekawa opcja – nie spotykana w innych aplikacjach. Jej zadaniem jest szybkie wprowadzenie słów kluczy, tak aby błyskawicznie zapisać temat, który opracowujemy lub pomysł, który wpadł nam do głowy.
- Widok kołowy – to nowość w wersji 11 – największy jej plus to efektowność – może się przydać jako wizualizacja do wrzucenia na prezentacje.
- Oś czasu – gdy naszą mapę myśli chcemy przetransformować w projekt to jest to świetne rozwiązanie. Automatycznie z mapy myśli tworzone są kamienie milowe projektu oraz lista zadań do zrobienia. Oczywiście musimy to jeszcze sprawdzić i dostosować ten widok tak aby kolejność była odpowiednia. Natomiast dzięki tej opcji oszczędzamy mnóstwo czasu, ponieważ nie musimy ręcznie wprowadzać zadań do programu, który też tworzy Diagram Gantta zwany też harmonogram Adamieckiego czyli listę zadań nałożoną na oś czasu.
- Schemat organizacyjny – dzięki, któremu bardzo szybko możemy stworzyć wizualizację struktury firmy lub opisać procedury działania.
2. Mamy dużo opcji formatowania tworzonych map myśli tak aby zaczęły wyglądać tak jak chcemy
Przydają się takie funkcje jak:
- Formy gałęzi – możemy urozmaicić wygląd zmiany gałęzi np. na drogę, rękę, kredkę, pędzel, piorun dzięki temu nasza mapa myśli jest bardziej efektowna.
- Edycja węzłów – decydujemy o kształcie gałęzi i możemy je wyginać na wszystkie strony.
- Odkurzacz – likwiduje puste przestrzenie i nasza mapa myśli staje się bardziej kompaktowa.
3. Możliwość podziału ekranu na 2 okna
Między 2 oknami możemy swobodnie przerzucać informację (tą opcję wprowadzono od wersji 11). Jest to super funkcjonalność gdy chcemy przekopiować elementy z wcześniej stworzonych map myśli, działa to na zasadzie „przeciągnij i upuść”.
4. Widok 3D
Jeżeli lubimy wielowymiarowość to możemy przedstawić naszą mapę myśli w widoku trójwymiarowym. Widok ten bardzo dobrze sprawdza się przy prostych wizualizacjach.
5. Tworzenie animowanych prezentacji
Na podstawie stworzonej mapy myśli możemy przygotować prezentację, którą możemy uruchomić z poziomu programu, wyeksportować jako film wideo lub jako plik .pdf.
6. Wbudowane szablony
Mamy do dyspozycji kilkanaście szablonów z kategorii rozwój osobisty, edukacja i biznes, które pozwalają na szybkie rozrysowanie naszego zagadnienia w określonym celu. Do dyspozycji mamy takie predefiniowane mapy myśli, które pomogą nam między innymi w: zaplanowaniu kariery, stworzeniu planu lekcji, przygotowaniu materiałów informacyjnych, wybrać formy oceniania, zaplanować powtórki w nauce, stworzyć CV, ustalić cele, zatroszczyć się o zdrowie, zaplanować weekendy i wakacje, podjąć decyzję, stworzyć agendę spotkania, poprowadzić spotkanie, wykonać analizę SWOT czy stworzyć strategię sprzedaży.
7. Eksport – możliwość wysłania stworzonych map myśli do innych formatów
Możemy wyeksportować mapę myśli do następujących formatów:
- Obrazy (.jpg, .png) – nasza mapa myśli, którą możemy dzielić się z innymi
- PDF – bardzo dobry do przesłania mailem
- Dokument (.docx – Word, html) – zawiera tekst w formie nagłówków i podpoziomów – bardzo dobrze sprawdza się przy pisaniu artykułów.
- Arkusz kalkulacyjny (.xlsx – Excel) – przydaje się przy tworzeniu harmonogramu.
- Nawet jest eksport do PowerPointa ale moim zdaniem mija się to z celem, bo nie po to robimy mapę myśli aby ją konwertować później do PowerPiont’a.
8. Integracja z programem do zarządzania pracą zespołową
Możliwość eksportu mapy myśli do programu Drop Task, który służy do zarządzania projektami i pracą zespołową. Wymaga jednak wykupienia licencji. Gdy jednak połączymy te 2 programy to dzięki stworzonej mapie myśli możemy szybko przejść cały proces od zapisania pomysłu – rozpisania zadań projektowych – delegowanie odpowiedzialności w projekcie i zarządzania całym przedsięwzięciem. Ta funkcjonalność to prawdziwa petarda szczególnie dla project managerów.
9. Zapis map myśli w chmurze
Możliwość zapisu naszej pracy bezpośrednio online w:
- Chmura iMindMap
- Google Drive
- DropBox
10. Dzielenie się mapami myśli
Bezpośrednio z programu możemy nasze prace wysłać do mediów społecznościowych. Na takie portale jak:
- Youtube (prezentacja)
Cena i dostępne platformy programu
Program iMindMap jest programem płatnym i dostępnym w 2 wersjach. Home&Student oraz Ultimate. Do profesjonalnego zastosowania koniecznie musimy kupić wersję Ultimate aby mieć możliwość eksportowania naszych map do różnych formatów oraz dostępną opcję generowania wykresu Gantta.
Koszt programu to 190 euro czyli ok. 820 zł. Za tę cenę otrzymujemy dożywotnią licencję na użytkowanie programu w zakupionej wersji i możemy iMaindMap zainstalować na 2 stanowiskach. Dostępne są wersje na Windowsa i OS Maca. Możemy sobie też zainstalować aplikację na smartfona ale tylko na iPhona i to raczej tylko do przeglądania mam myśli, a nie ich tworzenia, ponieważ przy małym ekranie jest to bardzo niepraktyczne.
Istnieje możliwość przetestowania programu bez ponoszenia opłaty w wersji trial ale mamy na to tylko 7 dni.
Moja ocena programu iMindMap
W programie MindMap pracuję od około 2 lat dzięki temu mam już wyrobione o nim pewne zdanie. Niewątpliwą jego zaletą jest bardzo duża funkcjonalność i buzanowski styl map myśli. Nie jest to jednak program idealny, ponieważ jego płynność działania mogłaby być lepsza. Czasem po prostu za długo trzeba czekać, aż zadziała jakaś funkcja i jest to irytujące. Także przy bardzo rozbudowanych mapach myśli program znacznie zwalnia, a czasem potrafi się zawiesić. Dzieje się to zarówno na systemie Windows jak i OS Maca. Brakuje mi też szybkiej możliwości pobierania zdjęć z internetu, a wbudowana baza grafik jest dość uboga jak na 11 wersję programu.
Niewątpliwie jednak program trzyma dobry poziom i ma bardzo duże możliwości graficznego opracowania mapy myśli tak aby była naprawdę efektowna i pasowała do naszego stylu. Program iMindMap oceniam w skali akademickiej na solidne 4.0 🙂
Przykłady map myśli, które wykonałem w programie iMindMap, które są dostępne na blogu:
- Jak reklamować się na Facebooku: https://mapymysli.net/mapy-mysli/jak-reklamowac-sie-na-facebooku/
- Negocjacje. Jak zarabiać więcej? https://mapymysli.net/mapy-mysli/negocjacje/
- Jak i po co wstawać wcześnie rano? Fenomen poranka: https://mapymysli.net/mapy-mysli/jak-i-po-co-wstawac-wczesnie-rano/
Przydatne linki do treści wspomnianych w artykule:
https://imindmap.com – oficjalna strona programu iMindMap
https://www.tonybuzan.eu/ – oficjalna strona Tonego Buzana
https://www.droptask.com – strona programu Drop Task do zarządzania projektami i pracą zespołową.
Chcesz nauczyć się tworzyć mapy myśli?
Zapisz się na warsztaty lub umów się na indywidualne konsultacje 🙂
Jeżeli interesują Cię mapy myśli to zapraszam do zapisu na newsletter. Oprócz informacji o nowych wpisach otrzymasz prezent w postaci nagrania, gdzie omawiam mapę myśli o fenomenie poranka, która pokaże Ci jak zamienić poranki w akcelerator każdego dnia, tak żebyś mógł robić systematyczne postępy w najważniejszych sprawach swojego życia. Nawiasem mówiąc mapę myśli prezentowałem w programie Dzień Dobry Polsko TVP
Sama preferuję tradycyjne – odręczne mapowanie na kartce – jest mi bliższe, szybsze na co dzień ale takie w dedykowanym do tego programie podejrzewam lepiej sprawdza się w zespołowej pracy…
Hej Ewa,
Ja też najbardziej lubię ręcznie tworzyć mapy myśli 🙂
Są jednak sytuacje, w których oprogramowanie bardzo pomaga. Np. wspomniana przez Ciebie praca zespołowa lub praca nad projektem, która wymaga ciągłych zmian i udoskonaleń – dzięki oprogramowaniu jest to dużo szybsze oraz czytelniejsze.
Cześć Tomek, bardzo ciekawy wpis, dla mnie na czasie 🙂 ponieważ przymierzałem się od kilku miesięcy do tego programu tylko, że zniechęcała mnie jego cena. Ja główni korzystam z XMinda, bo jest darmowy i teraz zastanawiam się czy zainwestować pieniądze w iMindMapa? Co sądzisz?
Cześć Błażej, tak to prawda cena iMindMap’a nie jest zbytnio atrakcyjna zwłaszcza na nasze polskie warunki. Czy warto zainwestować w ten program? To oczywiście zależy czy będziesz korzystał z jego pełnej funkcjonalności – jeżeli tak to myślę, że warto. Jeżeli chodzi o XMind’a to oczywiście znam. Planuję też wpis na blogu o XMindzie to dokładnie opiszę swoje wrażenia 🙂