Co to są mapy myśli?

Jeżeli chcesz wiedzieć co to są mapy myśli – to świetnie trafiłeś, ponieważ jest to strona, której celem jest promocja map myśli poprzez pokazanie szerokiego zakresu możliwości ich stosowania.

Mapy myśli (mapowanie) jest to szczególne narzędzie, które pomaga w uwolnieniu potencjału ludzkiego mózgu poprzez synergiczną pracę obu półkul mózgowych.

Mapowanie polega na swoistym tworzeniu mapy naszych myśli związanych z danym tematem.

Cały proces mapowania powoduje:

  •         lepsze zrozumienie tematu,
  •         stworzenie ważności kategorii
  •         skupienie się na najważniejszym
  •         zobaczenie jakby wszystkiego z góry – pokazanie
    relacji pomiędzy składowymi mapy

Dodatkowo podczas tworzenia mapy myśli stajemy się bardziej kreatywni, ponieważ wykorzystujemy możliwości obu półkul mózgowych, które pracują nad tematem całościowo w sposób synergiczny czyli efekt ich działań jest o wiele większy, gdybyśmy pracowali osobno tylko analitycznie (dominuje lewa półkula) lub tylko artystycznie (dominuje prawa półkula).

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że pracujemy na papierze, wręcz myślimy na papierze (think on paprer). Podczas zapisywania myślni na papierze uruchamiamy proces myślowy, który podpowiada nam nowe skojarzenia odnośnie danego tematu, dodatkowo przez to, że zapisujemy wzbudzamy w sobie silną intencję poprzez akt w którym naszą myśl za pomocą ciała przenosimy na papier. Powoduje to utrwalenie naszej intencji i sprzyja jej zapamiętaniu. Zapisywanie powoduje także, że oczyszczamy nasz umysł z rozpraszaczy, które przeszkadzają nam w skupieniu się na najważniejszym. Gdy myślimy na papierze nasze myśli możemy łatwiej organizować – tworzyć z nich zadania, plany. Dzięki temu wiemy na czym mamy się dokładnie skupić i po prostu możemy zrobić to co było na początku naszym zamysłem, a teraz przerodziło się w czyn.

Zapraszam do przeglądania map myśli na moim blogu.

Przykładowa mapa myśli

Do czego możemy wykorzystać mapy myśli.

Inspiracje i materiały, które wykorzystano przy tworzeniu tekstu: