Przed Wami moja osobista mapa myśli książki Kena Blancharda i in. Wiesz, możesz, działaj!

Jest to bardzo dobra książka z działu rozwoju osobistego, która odpowiada na bardzo ważne pytanie: Dlaczego ucząc się w większości nie wykorzystujemy posiadanej wiedzy w praktyce?

Odpowiedź możemy podzielić na 3 elementy:

 1.  Zalew informacji
  Wiedza przychodzi nam relatywnie łatwo. To znaczy łatwo jest przeczytać nową książkę, łatwo jest posłuchać nowego audiobooka, łatwo jest zapisać się na nowe szkolenie. Wiedza przychodzi teraz łatwo, niestety jej posiadanie nie przekłada się na zmianę zachowania.
 2. Negatywny filtr
  Pozytywna wiedza (informacja) przepływa przez nasze negatywne filtry myślowe przez co umniejszamy jej znaczenie, ignorujemy zdobytą informację przez co uniemożliwiamy jej wdrożenie.
 3. Brak kontynuacji
  Zmiana jest trudna. Wdrożenie nowej wiedzy wymaga dużego i skoncentrowanego wysiłku dlatego nie chcemy tego robić, za to chcą się dalej „rozwijać” przystępujemy do przerabiania nowego kursu. I tym sposobem wracamy do punktu pierwszego.

Co dalej? Jakie jest brakujące ogniwo między wiedzą, a działaniem?

Odpowiedź to POWTARZANIE!!!

 1. Po pierwsze powtarzać
 2. Po drugie powtarzać
 3. i po trzecie powtarzać

Ta prosta odpowiedź wynika z tego, że niestety zapominamy. Okazuje się że samo słuchanie nigdy nie wystarcza do przyswojenia wiedzy, ponieważ większość ludzi po 3 godzinach od wysłuchania nowej wiedzy zapomina już 50% materiału, po 24 godzinach pamięta 25%, a po miesiącu jest to już tylko 5%. Najlepiej na sobie zweryfikować te dane i spróbować sobie przypomnieć jakieś szkolenie na którym byliśmy ponad miesiąc temu i jeżeli nie powtarzaliśmy materiałów z tego szkolenia przypomnieć sobie ile z niego pamiętamy. Jeżeli szkolenie / wykład / zajęcia były ponad rok temu i nie mamy z nich notatek prawdopodobnie ciężko będzie nam sobie przypomnieć jakie były główne tematy tego czego słuchaliśmy.

Dlatego jeżeli zależy nam na naszym efektywnym rozwoju (a na pewno zależy) musimy za wszelką cenę notować. Aby móc później powtarzać i wracać do notatek bez potrzeby przerabiania znowu całego kursu.
Notuj albo giń brzmi moja maksyma, a żeby nie było tak dramatycznie, dodam notuj albo giń w zalewie informacji.

Dla mnie najlepszą formą robienia notatek są mapy myśli, dlatego też powstała ta strona aby promować tą formę zapisu informacji i przy okazji dzielić się zdobytą wiedzą, którą uznaję za przydatną dla siebie i innych.

 

mapymysli.net - Tomasz Stachura

Najnowsze wpisy

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

🔥 🚀 Wolisz oglądac i słuchać?Zobacz nagranie 🔥 🚀youtube Czy postanowienie noworoczne mają sens?   Już nowy rok, a Święta Bożego Narodzenia oraz wymiana kalendarza na nowy są  dla mnie czasem sprzyjającym refleksji, podsumowaniom oraz planowaniu tego, co chciałbym...

Rate this post
0
Would love your thoughts, please comment.x