Przed Wami moja osobista mapa myśli książki Kena Blancharda i in. Wiesz, możesz, działaj! – cz. 4.

 

Negatywny filtr – drugi element, który przeszkadza nam we wdrażaniu tego czego chcemy się nauczyć.

Co powoduje?

Negatywny filtr powoduje, że przeczytane lub zasłyszane informacje docierają do naszej podświadomości tylko w 10% to tak jakby 10 pasmowa autostrada (takie są w USA 🙂 nagle zjechała się do jednego pasa, powodując wtedy swego rodzaju zator, korek w przyswajaniu wiedzy. Żeby wiedza mogła być wdrożona musi być wcześniej przyjęta przez naszą podświadomość, dzięki której informacja jest najpierw przyswajana, później zaczynamy w nią wierzyć, po czym ją rozumiemy i możemy dla niej znaleźć praktyczne zastosowanie.

Dlaczego występuje – skąd się bierze negatywny filtr w naszym myśleniu?

Przyczyn stosowania negatywnego filtru w naszej nauce należy szukać w naszych wcześniejszych doświadczeniach. Jako dzieci szukamy tego co najważniejsze czyli bezwarunkowej miłości, dzięki której jesteśmy kochani za to, że jesteśmy, a nie za to że coś zrobiliśmy. Gdy od dziecka obcujemy z taką miłości to jesteśmy wielkimi szczęściarzami. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i w bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z akceptacją warunkową czyli ocenianiem naszego zachowania i na jego podstawie otrzymywania nagrody (akceptacji) lub kary (dezaprobaty). Akceptacja warunkowa nie wzmacnia w nas tego co pozytywne ale kładzie nacisk na to co negatywne, przez co słyszymy ciągle uwagi do naszego zachowania. Gdy nie słyszymy, że robimy coś dobrze zaczynamy wtedy wątpić w siebie i w innych. Nasz umysł się zamyka. Zaczynamy osądzać innych, strach kształtuje nasze myśli i wnioski.

Przeciwdziałanie

Aby przeciwdziałać negatywnym filtrom należy szukać otoczenia, w którym będziemy doceniani. Czasem wystarczy aby jedna osoba w nas uwierzyła, a da nam do niesamowita siłę twórczą w działaniu. Gdybyśmy mieli na początku trudność ze znalezieniem odpowiedniego środowiska należy samemu zdecydować kogo będziemy słuchać i czyimi opiniami się kierować. Gdy żyjemy w otoczeniu, które nam nie pomaga i nie da się go od razu zmienić należy czytać dobre książki, oglądać wartościowe filmy i słuchać nagrań z odpowiednim przesłaniem – dzięki temu nasze myśli będą obcować z dobrem, a my będziemy stawać się coraz bardziej pozytywnie nastawieni do życia.

Najnowsze wpisy

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

🔥 🚀 Wolisz oglądac i słuchać?Zobacz nagranie 🔥 🚀youtube Czy postanowienie noworoczne mają sens?   Już nowy rok, a Święta Bożego Narodzenia oraz wymiana kalendarza na nowy są  dla mnie czasem sprzyjającym refleksji, podsumowaniom oraz planowaniu tego, co chciałbym...

Rate this post
0
Would love your thoughts, please comment.x