Mapy myśli w programie popularno-naukowym Sonda2

Niezmiernie przyjemnie było mi wystąpić w programie popularno-naukowym Sonda2, gdzie miałem przyjemność opowiadać o mapach myśli. Program Sonda2 nawiązuje do kultowego programu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych prowadzonego przez redaktorów Kurka i Kamińskiego, którzy realizowali program na najwyższym poziomie – wystarczy teraz zobaczyć archiwalne odcinki i samemu zobaczyć, że nie trącą myszką.

Tomasz Rożek – dr fizyki, dziennikarz popularyzujący naukę w swoim programie nawiązuje do tematów poruszanych przez Kurka i Kamińskiego z perspektywy ponad 30 lat, przez co możemy zobaczyć jak nauka i technika zmieniły się w tym czasie. Dr Rożek prowadzi także na YouTube swój kanał „Nauka. To Lubię”.

Miałem okazję być gościem programu Sonda2 – było to dla mnie bardzo fajnym doświadczeniem oraz wyróżnieniem. Najbardziej się ucieszyłem, że tematyka map myśli zyskała zainteresowanie i mogłem opowiedzieć o mapowaniu.

wow_sonda2

Bardzo ciekawe było obserwowanie procesu nagrywania odcinka i jego produkcji. Żeby postał 25 min. program pracuje nad nim kilkadziesiąt osób. Dzięki temu odcinki są bardzo dynamiczne i ciekawe. Na wyróżnienie zasługuje także studio, gdzie nagrywane są odcinki. Na początku myślałem, że program nagrywany jest na tak zwanym green screen’ie, a dopiero później w post produkcji dodaje się tło. Okazało się, że jest wręcz przeciwnie, studio jest w pełni zaaranżowane, a każdy odcinek ma inną dekoracje. Dzięki temu moje mapy myśli na potrzeby odcinka zostały wydrukowane na dużych tekturach ?

Samo moje nagranie w studio trwało ok. 15 min. Natomiast w programie zostało to skondensowane do 5 min – odczytuję to jako sukces, ponieważ w scenariuszu moje wystąpienie było zaplanowane na 3 min. więc musiałem interesująco opowiadać, że zdecydowano na wydłużenie mojego wystąpienia ?

Tytuł programu, w którym wystąpiłem brzmiał „Towarzystwo płaskiej ziemi” nawiązujący do odcinka Sondy 1, który dotyczył kartografii i geodezji. Motywem przewodnim odcinka były mapy, te rozumiane w sposób tradycyjny jako ilustracje przedstawiające zobrazowania terenu, ale także przedstawiono najnowsze możliwości w kartowaniu jakie dają Systemy Informacji Geograficznej – GIS – poprzez analizę danych o charakterze przestrzennym, big data, zdjęcia satelitarne, Google Street View, mapy tematyczne. Bardzo dobrze czułem się w tej tematyce, ponieważ w swojej pracy zawodowej jako nauczyciel akademicki uczę także tej tematyki. Natomiast w programie specjalistą z tego zakresu był Szymon Pifczyk, który jest twórcą profilu Kartografia Ekstremalna, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych map wykonanych w GIS.

Ja natomiast nawiązałem do map w sposób nieszablonowy i opowiadałem o mapach myśli jako o sposobie zapisu informacji wykorzystującym metody z kartografii, a także psychologii uczenia się oraz zapamiętywania 🙂
Myślę, że podejście do zapisu informacji nawiązującej do kartografii było kluczem do sukcesu w metodzie map myśli. Dzięki uproszczonemu i symbolicznemu zapisowi wyławia się w mapach myśli esencję informacji, a przede wszystkim widzi się zależności i relacje między informacjami dzięki czemu możemy szybciej je zapamiętać, przeanalizować, a także wyciągnąć wnioski.

Na pamiątkę występu w programie Sonda2 wykonałem mapę myśli, którą przekazałem prowadzącemu program dr. Tomaszowi Rożkowi ?

Zapraszam od oglądania ?

Przydatne linki do informacji wspomnianych we wpisie:

Najnowsze wpisy

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

🔥 🚀 Wolisz oglądac i słuchać?Zobacz nagranie 🔥 🚀youtube Czy postanowienie noworoczne mają sens?   Już nowy rok, a Święta Bożego Narodzenia oraz wymiana kalendarza na nowy są  dla mnie czasem sprzyjającym refleksji, podsumowaniom oraz planowaniu tego, co chciałbym...

Rate this post
0
Would love your thoughts, please comment.x