Akademia Map Myśli

Dowiedz się więcej...

L

Jak sobie poradzić z telekonferencją / wystąpieniem online tak, aby jak najlepiej wypaść?

Zainspirowany nagraniem Tomasza Kammela, który na YouTube’ie prowadzi kanał Kammel Czanel przedstawiam Wam mapę myśli, która jest podsumowaniem tego nagrania i świetną ściągą do przygotowania się do wystąpienia online.

Zadbaj o te 9 punktów, a świetnie wypadniesz w spotkaniach / nagraniach w Internecie.

1. Estetyka

Jak Cię widzą tak Cię piszą – gdy rozmawiasz online ta prawda ma jeszcze mocniejszy wydźwięk, dlatego bardzo ważna jest estetyka.

Wytrzyj pot z czoła, żeby się nie świecić lub zrób mały make up, jeżeli chcesz wyglądać jeszcze bardziej profesjonalnie.

2. Obiektyw

Sprawdź czy kamera, którą będziesz nagrywać jest czysta. 

Bardzo często jest zabrudzona, a to pogarsza widoczność. Wystarczy przetrzeć ściereczką żeby było nas dobrze widać.

Bardzo ważne! Ustaw kamerę na wysokości wzroku – tak jesteśmy lepiej odbierani. Jeżeli pracujesz na laptopie wystarczy, że położysz pod niego jakieś stabilne pudełko lub grubą książkę.

Sam wcześniej popełniałem ten błąd przy nagrywaniu i gdy przyjrzałem się tym nagraniom, to wygląda to tak,  jakbym na odbiorców patrzył z góry – co oczywiście nie najlepiej się kojarzy. Teraz już zwracam na to uwagę i efek od razu jest zauważalny 🙂

3. Oko w oko

Ułożenie kamery na wysokości wzroku pozwala budować zaufanie z odbiorcami.

To ustawienie pokazuje, że chcemy być na stopie partnerskiej z widzem, dzięki czemu mamy większe szanse, że będziemy bardzo dobrze odebrani.

4. Tło

Jeżeli mamy możliwość, to warto wybrać tło, które jest związane z tematem rozmowy lub może pokazać, że rzeczywiście pasjonujemy się tym o czym mówimy.

Dobrze pamiętać przy tym, że tło nie może odciągać widzia od pierwszego planu, na którym jest rozmówca.

5. Personalizacja

Żeby nie zlać się z tłem dobrze jest się wyróżnić ubiorem, wyrazistym kolorem lub atrybutem (np. mikrofon), który będzie skupiał na nas uwagę rozmówcy.

Wyraziste kolory pobudzają emocje, to dlatego kobieta w czerwonej sukience przyciąga wzrok mężczyzny 😉

6. Przeszkadzacz

Przed nagrywaniem sprawdź kadr i zobacz czy nie ma w nim żadnych niezamierzonych „przeszkadzaczy”, które mogą odwracać uwagę o Ciebie i tego o czym będziesz mówił. 

Wszak najważniejsze powinno być to co masz do powiedzenia.

7. Światło

Światło jest bardzo ważne, ponieważ sprawia, że po prostu lepiej nas widać. Nie trzeba od razu kupować softbox’ów i się doświetlać ale wystarczy zadbać o to żeby nagrywać o porze dnia, kiedy jest najlepsze dzienne światło.

8. Dźwięk

Niektórzy mówią, że dźwięk jest nawet ważniejszy niż obraz, ponieważ przy słabym łączu internetowym ostatecznie możemy wyłączyć wideo, natomiast bez dźwięku lub dźwięku słabej jakości telekonferencja na pewno będzie nieudana.

Sam się o tym przekonałem gdy wrzuciłem na YouTube’a na kanał Tomasz Stachura – mapy myśli nagranie,  opowiadam tam na podstawie mapy myśli, o tym gdzie szukać rzetelnych i sprawdzonych informacji o epidemii.

Okazało się, że poziom dźwięku był ustawiony na średni, natomiast kilku Odbiorców zwróciło uwagę, że na nagraniu prawie nic nie słychać i dali łapki w dół ;(

Mimo to, że na tym nagraniu popełniłem kilka błędów to i tak cieszę się, że je opublikowałem, ponieważ teraz wiem co ulepszyć 🙂

Nie da się uniknąć popełniania błędów. Myślę, że najlepsze co można zrobić to nie popełniać 2x tego samego błędu i w miarę możliwości uczyć się na błędach innych.

Sami przy okazji zobaczcie jakie błędy popełniłem w nagraniu 🙂

Dajcie znać w komentarzu co poprawić 😉

9. Nastawienie

Nastawienie czyli podstawa wszystkiego, a na nagraniach wideo tym bardziej ważna.

Jeżeli się nagrywamy to przez sam ten fakt ginie część emocji, które normalnie przekazujemy w kontakcie 1 na 1, dlatego warto o tym pamiętać i być bardziej ekspresyjnym. 

Warto teże przestudiować swoje nagrania i zobaczyć gdzie można coś poprawić lub zapytać to jak odbierają nas nasi Odbiorcy. Dobrze zapytać przyjaciela o szczerą opinie tak abyśmy wiedzieli nad czym mamy pracować, bo zawsze można coś udoskonalić.

Zobacz mapę myśli online

Pobierz mapę myśli (.pdf)

Mapa myśli powstała w programie MindMeister

Mind Maps

Przydatne linki

Tomasz Stachura

Tomasz Stachura

Autor bloga

Cześć! Bardzo się cieszę, że czytasz ten wpis.
Jestem pasjonatem i praktykiem map myśli. Dzielę się wiedzą o możliwościach wykorzystania map myśli w nauce, pracy i biznesie, tak aby móc realizować swoje cele oraz umieć skupić się na tym, co naprawdę ważne w życiu.

Lubię spędzać czas ze swoją Żoną i czterema córkami 🙂
Więcej w zakładce o mnie.

 


Chcesz nauczyć się tworzyć mapy myśli?
Zapisz się na warsztaty lub umów się na indywidualne konsultacje 🙂


Jeżeli interesują Cię mapy myśli, to zapraszam do zapisu na newsletter. Oprócz informacji o nowych wpisach otrzymasz prezent w postaci nagrania, gdzie omawiam mapę myśli o fenomenie poranka, która pokaże Ci jak zamienić poranki w akcelerator każdego dnia, tak żebyś mógł/mogła robić systematyczne postępy w najważniejszych sprawach swojego życia. Nawiasem mówiąc mapę myśli prezentowałem w programie Dzień Dobry Polsko TVP 🙂

Będę wdzięczny za:

komentarz,
ocenę artykułu,
polubienie
lub jego udostępnienie.

Bardzo pomaga to w rozwoju projektu
i motywuje do tworzenia 
kolejnych wartościowych treści 🙂

 

Tata i córka
Rate this post
0
Would love your thoughts, please comment.x